Γιωργος Μπακης

Γεώργιος Μπάκης

Είδος Πτυχίου Δίπλωμα
Απασχόληση Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας (εκπόνηση χωροταξικών και πολεοδομικών μελετών)

“Οι ευρείες γνώσεις, και ο τρόπος που αυτές που αποκτήθηκαν κατά τη διάρκεια των προπτυχιακών μου σπουδών στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, συνέβαλαν σε μέγιστο βαθμό ώστε να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις του επαγγελματικού μου βίου σε όλα τα στάδιά του. Είμαι από τους πρώτους αποφοίτους του Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος στον Περιφερειακό και Αστικό Σχεδιασμό (MSc LSE, UK). Για πέντε χρόνια εργάστηκα ως ελεύθερος επαγγελματίας, συμμετέχοντας στην εκπόνηση χωροταξικών και πολεοδομικών μελετών. Έχω υπηρετήσει στη Διεύθυνση Σχεδιασμού & Ανάπτυξης (Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων, Αναπτυξιακός Νόμος, Σχεδιασμός περιφερειακής πολιτικής), στην Διαχειριστική Αρχή του ΠΕΠ Κεντρικής Μακεδονίας (Προγραμματισμός και Αξιολόγηση), στο Γραφείο Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων, καθώς και στην χορήγηση αδειών ανάπτυξης, ενέργειας και φυσικών πόρων. Τα τρία τελευταία χρόνια απασχολούμαι ως επιστημονικός συνεργάτης (αποσπασμένος) βουλευτών για θέματα οικονομίας, ανάπτυξης και περιβάλλοντος. “